Vaše pohovka dosloužila a pomalu si (možná i z naší nabídky) vybíráte novou. Co ale se starou? Je to asi největší kus nábytku, který doma vůbec máte – jak ji tedy dostanete ven? Kam ji můžete vyhodit? A musíte ji vůbec vyhodit? Přečtěte si, jaké máte v současnosti možnosti, jaké jsou vaše legislativní povinnosti při odevzdávání velkoobjemového odpadu, a také proč by vyhození pohovky mělo být tou úplně poslední možností.
Jak se zbavit staré pohovky?
Každý kousek nábytku jednoho dne doslouží. Možná je potah v hrozném stavu, možná už pohovka vrže i tehdy, když se na ni jen podíváte, nebo se vám prostě nelíbí a chtěli byste změnu. Co ale s takovým kusem nábytku? Než si objednáte novou pohovku, dobře si rozmyslete, kam dáte tu starou. Jinak můžete skončit s dvěma pohovkami. Lidé v rodinných domech s pozemkem si nemusí dělat starosti, ale pokud bydlíte v bytě, sousedé by vám určitě poděkovali, kdybyste pohovku nechávali překážet ve společných prostorách mezi výtahem a schodištěm.
Prodejte nebo darujte pohovku
První možností by měl být prodej staré pohovky. Nemusíte řešit její odvoz (zajišťuje si ho kupující) a můžete získat nějaké finanční prostředky, které využijete na nákup nové. Pokud už pohovka není reprezentativní a myslíte, že se nehodí na prodej, můžete ji stále darovat. Různé secondhandy s nábytkem, neziskovky i útulky pro psy se z bývalé pohovky vždycky potěší. Ať už se rozhodnete ji prodat nebo darovat, nezapomeňte ji pořádně vyčistit a hezky nafotit. Pokud ji nabídnete na internetu „za odvoz“, můžete si být jisti, že do večera bude pryč. Samozřejmě ji můžete darovat i někomu známému.
Renovujte starou pohovku
Další možností je, že se sami pustíte do renovace pohovky a využijete ji jinde. Možná v suterénu plánujete relaxační zónu se stolním tenisem, billiardem a výčepem. Nebo by se mohla hodit v garáži, kde máte zkušebnu pro kapelu. Nebo byste si chtěli pohodlně sednout na víkendové chatě. Nový potah, dotažení šroubů a nějaké drobné opravy dokážou staré pohovce vdechnout nový život. Do obýváku se vám už možná nebude hodit, ale jinde si ji stále můžete užít až do úplného konce její životnosti.
Matrace 1 + 1
Pohovku zrecyklujte sami
Pohovku můžete sami rozebrat a zrecyklovat. Moderní pohovky se dají obvykle rozdělit na více samostatných kusů, což výrazně usnadňuje jejich stěhování z paneláků. Starší modely jsou ale často i v případě masivních rohých pohovek tvaru L z jednoho kusu. Ptáte se, proč jste ji před třiceti lety dostali do bytu, ale teď s ní nemůžete ven? Tehdy jste asi na chodbě neměli vestavěnou skříň a dveře do obýváku byly před rekonstrukcí jádra o 10 cm širší. No, v tom případě vám nezbývá než pohovku rozřezat. Tady přichází na řadu recyklace. Dřevěnou konstrukci můžete spálit v krbu (pokud není lakovaná), kovové části dát do kontejneru na kovový odpad nebo odvézt do sběrny, molitan patří nejčastěji do plastů a v případě kožené pohovky můžete potah prodat někomu, kdo z něj vyrábí peněženky, kabelky nebo opasky.
Poslední možnost – jak pohovku vyhodit legálně?
Pohovka rozhodně nepatří do smíšeného odpadu, do lesa ani někam do příkopu za městem. Téměř v každé obci a městě na Slovensku je sběrný dvůr, kam můžete tento odpad legálně odvést. Některá města dokonce pravidelně přistavují na sídlištích velkoobjemové kontejnery právě pro tento účel. Pokud se nedaleko pořizuje nějaká stavba, můžete se zeptat, zda byste mohli použít jejich kontejner na odpad. Nezapomeňte, že nesprávné zbavení se pohovky může přinést skutečně vysokou pokutu a navíc se ten trapas opravdu nevyplatí.