Potahy, obaly či povlaky na matrace jsou silné a těžké. Díky tomu dokážou opravdu zodpovědně chránit matraci před poškozením či znečištěním, které do značné míry zvládnou absorbovat právě do silné vrstvy textilu. Co ale dělat, když je potah opravdu špinavý? Přečtěte si, jak ho můžete vyprat, a to i v případě, že máte malou pračku.
Jak prát potah na matraci
Jak efektivně vyprat potah na matraci? Nejjednodušším řešením je obal na matraci rozepnout a celý ho hodit do pračky. Máte-li lehký a tenký potah z polyesterových vláken, který váží pod dvě kila, bez problémů se vejde i do menších praček. Silnější bavlněné potahy však mohou vážit i přes šest kilogramů. Pokud máte dost velkou pračku s předním plněním (na 12 až 18 kg), můžete vyprat i takový potah. Vždy ale dodržujte maximální doporučenou teplotu praní, kterou většinou najdete na štítku potahu. Většina potahů, i těch z umělých vláken, se pak může prát na 60 stupňů, což zajistí opravdu důkladné odstranění nečistot a mikroorganismů.
Chrániče matrace
Potah na matraci do malé pračky nesoukejte
Co dělat, když nemáte dostatečně velkou pračku? Nabízí se hned několik možností. I kdyby se vám potah na matraci podařilo nacpat do menší pračky, zaručeně se nevypere pořádně – nebude mít totiž místo, aby se v pračce otáčel a pohyboval. V tom případě ho můžete rovnou namočit cca na hodinu do vany s mýdlovou vodou. V neposlední řadě pak vzniká riziko, že se pračka při obrovské hmotnosti vodou nasáklého potahu jednoduše poškodí.
Nezapomínejte na ruční praní
Praní v ruce je sice časově i fyzicky náročné, ale na druhou stranu jde o spolehlivý způsob, jak vyprat velké věci. Leckdo i dnes pere ručně (ve vaně, v umyvadle nebo na zahradě) více druhů textilu. Nejčastěji pak jde o mimořádně jemné materiály a látky, které se mohou prát opravdu jen ručně. Stejně tak se perou i další věci, které často nelze hodit do pračky (např. potah na dětskou autosedačku nebo kočárek, který je připevněn k samotné atp.). Velkou výhodou je, že např. tlakem vody z hadice důkladně vytlačíte zbytky čisticího prostředku z vláken textilu. Ruční praní si přitom můžete ulehčit třeba použitím houbičky na nádobí. Nezapomeňte však nechat návlek pořádně vyschnout, ideálně venku během větrného nebo slunečného počasí.
Odneste potah na matraci do čistírny
Těžké kalibry ve světě praní najdete dnes téměř v každém obchodním domě v podobě profesionálních čistíren. Ty vám za opravdu rozumný poplatek vrátí potah pomalu v lepším stavu, než byl při koupi. Moderní čistírny navíc používají i různé dezinfekční metody, které se dokonale postarají o roztoče v potahu matrace.
Zkuste potah na matraci vytepovat
Potah na matraci nebo samotnou matraci lze také jednoduše vytepovat. Tepování ale příliš nedoporučujeme u matrací s vrchní kokosovou deskou. Ta by totiž mohla snadno zvlhnout a zplesnivět, a to hlavně při ručním tepování, kdy nemáte po ruce tepovač s extraktorem. Potah nebo obal můžete tepovat přímo na matraci, což je mnohem jednodušší, protože drží tvar. Vytepovaný potah i matraci opět doporučujeme důkladně vysušit, ideálně intenzivním slunečním zářením.
Přikrývky
Používejte chrániče matrací
Chrániče na matrace a pravidelná výměna prostěradel jsou zaručenou prevencí proti nutnosti praní matracových potahů. Chránič na matraci nepropustí ani žádné tekutiny, což ocení zejména rodiny s dětmi či seniory. Přesto však doporučujeme potah aspoň jednou ročně vyprat, např. z důvodu množení zmíněných roztočů. Plánovat si to můžete třeba na letní měsíce, kdy potah a matrace krásně vyschnou na sluníčku.