Dřevěný nábytek je grunt. Kam se hodí a jak o něj pečovat?

I v moderní době skla, betonu, nerez kovů a jiných nabušených materiálů lidstvo ještě nenašlo lepší stavební materiál, než je právě dřevo. Stavby staré klidně i přes 500 let, vysoká pružnost, nezlomná odolnost, ale také cena a snadné opracovávání tohoto daru přírody z něj totiž dělají stále číslo jedna ve stavebnictví či výrobě nábytku. Pojďme se tedy podívat na hlavní výhody dřevěného nábytku...

dreveny-nabytok-big

Dřevěný nábytek

Pojem dřevěný nábytek je tak široký, že k jeho kategorizaci by nestačila ani středně tlustá kniha. Už jen při popisu jednotlivých druhů dřeva a jejich vlastností bychom zaplnili menší encyklopedii. V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji setkáme s nábytkem z borovice a dubu, ale výjimkou není ani smrkové, jedlové, bukové nebo dokonce ořechové a třešňové dřevo. Pro výrobu zahradního nábytku se pak upřednostňují dřeviny s vysokým obsahem pryskyřice (např. červený smrk), která dřevo pomáhá konzervovat, ale též různé exotické dřeviny (akátové dřevo).

Dětské police

 

Dřevěnou postel nic netrumfne

Kdo se jednou dobře vyspí na dřevěné posteli, toho už jen těžko přemluvíte, aby ji vyměnil za kovovou či jinou náhražku. Ačkoliv na toto téma neexistují konkrétní vědecké důkazy, dřevo, podobně jako další přírodní materiály (např. kokosová vrstva v kokosových matracích), působí uklidňujícím dojmem, blahodárně voní a dokáže zvýšit kvalitu spánku. Ať už za to může třeba elektromagnetické uzemnění, chemické procesy v našem těle nebo obyčejný placebo efekt, jistý vliv na kvalitu spánku dřevo bezesporu má.

Dřevěné podlahy přežijí i vaše potomky

Kromě nábytku a staveb se dřevo samozřejmě používá i pro další prvky v interiérech. Neodmyslitelně mezi ně patří např. dřevěné podlahy, kterých se v dobách gresové dlažby (dlaždice s glazurovaným povrchem) a kompozitů (materiál složený min. ze 2 komponent) mnozí neprávem straní. Dřevěné podlahy ve starých domech přitom leckdy vydrží i přes 100 let – a i po takové době je většinou stačí přebrousit, nalakovat a jsou jako nové.

Dřevěný nábytek stárne a zraje s vámi

Když se vám nebo vašim dětem podaří vytvořit krásnou hlubokou rýhu na čistě bílých dvířkách vestavěné skříně, pravděpodobně prožijete slabší infarkt, protože opravit něco takového je v podstatě nemožné. Dřevo má přirozenou kresbu, takže ani díra po šroubu či hřebíčku na něm často není nijak nápadná. Opotřebováváním, přirozenými nepravidelnostmi a jinými „zářezy“ naopak získává charakter. Důkazem jsou třeba stále populárnější konferenční stolky s hlavní odkládací plochou pouze ze syrového „talíře“ z kulatiny, a to včetně kůry a všech nedokonalostí.

Dětské postele a postýlky

 

Péče o dřevěný nábytek je nenáročná

Myslíte, že dřevěný nábytek je třeba pravidelně ošetřovat olejem na dřevo nebo lakem? Nikoliv. Lakovaný dřevěný nábytek vydrží bez jakéhokoliv zásahu po celý váš život. Syrový nábytek pak můžete jednou za cca 10 let trochu opečovat bezbarvým olejem, který jej vyživí a dodá mu nový lesk. Pokud vám dřevěný nábytek např. při nějaké potrubní nehodě navlhne a nabobtná, na rozdíl od dřevotřísky jej po vysušení pořád lze zachránit.

Výhody a nevýhody dřevěného nábytku v kostce

U dřevěného nábytku bychom marně hledali nějaké nevýhody. Snad jen menší výběr různých dekorů a poněkud vyšší cena v případě prémiových a ručně vyráběných dubových či jiných exotických kousků. U borovicového nábytku však pozitiva totálně vítězí. Odolnost, vzhled, vůně, nízká pořizovací cena, ale i široká paleta produktů do každé místnosti či dětský nábytek dělají z dřevěných modelů pro mnohé zákazníky nepřekonatelnou volbu číslo jedna.