S příchodem prvního miminka či dalších dětí nastává čas na reorganizaci životního prostoru. Chtě nechtě, doma vám přibyde hromada nových věcí, jiných oblíbených se třeba budete muset vzdát a celkově se naučit dělat kompromisy – bez ohledu na to, jestli bydlíte v obří vile nebo v garsonce. V dnešním článku jsme pro vás připravili několik opravdu užitečných tipů, jak sladit děti a nábytek, aby žili v blažené harmonii.
Nábytek a děti
Ve spojení nábytek a děti vidí většina rodičů klasický dětský nábytek. Ten tvoří nedílnou součást každého dětského pokoje i naší nabídky. Dětské postele a postýlky, komody a přebalovací pulty, celé kolekce do dětského pokoje či dětské matrace – to všechno se při výchově dětí stane na dlouho součástí vaší domácnosti. Ale o tom až potom. Dětem je totiž třeba přizpůsobit i zbytek domu. Pokud na tyto úpravy pomyslíte včas a výběr nábytku přizpůsobíte prckům ještě dřív, než bude vůbec rozrůstání rodiny v plánu, ušetříte si mraky starostí.
Dětské postele a postýlky
Nábytek bez ostrých rohů a skel
Na malé děti čeká v běžné domácnosti nekonečno nebezpečných nástrah. Elektrické zásuvky lze zaslepit záslepkami, chemikálie naskládat do nedosažitelných horních polic a spíž s regálem, po kterém by se skvěle šplhalo, zamknout. Přesto se ale nehodám a úrazům nevyhnete. Do dětského pokojíku můžete koupit koberec a do obýváku zase velkou hrací podložku – i tak se může stát, že dítě upadne zrovna na tvrdé dlažbě. Mnoha úrazům lze zabránit jen neustálou pozorností a dohlížením, což však není v silách žádného rodiče. Menší děti sice sem tam můžete odložit do ohrádky, ale jde pouze o chvilkovou záležitost.
Naším prvním tipem je proto výběr nábytku bez extra ostrých rohů a skleněných částí. Roh kuchyňské linky nebo vysoké komody není problém, protože mrně, které se teprve učí chodit, nemá hlavu v takové výšce. Ostrý roh na nízkém konferenčním stolku ale může při pádu způsobit nebezpečné zranění – zvlášť např. při pádu z gauče. Oblé hrany jsou také tvrdé, není však u nich tak vysoké riziko pořezání. Při pádu na skleněný nábytek je pak možné riziko zranění ohromné.
Multifunkční nábytek nejen pro děti
V rámci soužití s dětmi budete pravděpodobně neustále bojovat s nedostatkem prostoru. Výborným řešením je pak multifunkční nábytek. To však neznamená jen zmíněné sestavy do dětského pokoje s postelí, pracovním stolkem či skluzavkou – oblíbené jsou třeba skládací matrace, které dětem poslouží ke hraní, dospělým k sezení a v noci na nich snadno ubytujete nečekanou návštěvu. Právě nábytek, který má víc než jen jednu funkci, vám pomůže ušetřit spoustu prostoru.
Inspirativní nábytek
Nábytek je vynikajícím pomocníkem při rozvoji dětských schopností, a to nejen těch motorických. V kurzu jsou kupříkladu tzv. učící věže, díky kterým se dítě snadno, samostatně a hlavně BEZPEČNĚ dostane k věcem na kuchyňské lince – třeba k vodě. Na věži mohou být též různá počítadla, abeceda nebo jiné legrace pro krácení času. Při rozvoji hrubé motoriky a rovnováhy může dětem pomoci zase tzv. Piklerové triangl. Součástí podobných nábytků, pomůcek a hravých doplňků mohou být i tabule s křídou či různé jiné activity boardy, které dětem vyplní čas konstruktivním a kreativním způsobem.
Komody do dětského pokoje
Zabezpečení nábytku proti úrazu
Naším posledním tipem je opět doporučení ke zvýšení bezpečnosti. Téměř ke každému nábytku (skříně, komody, regály, police atp.) je vždy v balení i L profil sloužící k připevnění nábytku ke stěně. Ze zkušenosti víme, že jen hrstka poctivých nábytek ke stěně skutečně přivrtá. Důrazně však doporučujeme každý nábytek opravdu pevně připevnit ke stěně – montáž zabere jen 5 minut navíc a pozůstalou díru ve zdi lze po přesunutí nábytku zahladit. Myslete na to, že tímto krokem takřka zcela eliminujete riziko, že na sebe váš milovaný prcek zvrhne těžký nábytek.