Ekokůže je moderní řešení pro milovníky kůže, kteří však nejsou ztotožněni s tím, že kůže na jejich gauči dříve patřila nějakému zvířeti. Současná ekokůže má pramálo společného s levnou koženkou, kterou i dnes najdeme na laciných kabelkách či bundách. Kvalitní ekokůže je přitom cenově dostupná a ekologická, zároveň však mimořádně odolná a vyžaduje skutečně jen minimální údržbu. Přesto při jejím čištění existují určité rizikové faktory, které ji mohou poškodit. Jak tedy správně čistit ekokoženou sedačku, aby vydržela téměř tak dlouho jako ta z pravé kůže?
Co je vlastně ekokůže
Ekokůže je syntetický materiál, který na první pohled vypadá jako pravá kůže (má podobnou strukturu). Vyrábí se v různých tloušťkách, barvách, texturách a samozřejmě i kvalitách. Nejčastější složkou ekokůže je polyuretan nebo PVC. Díky tomu není citlivá na vlhkost, nepotřebuje krémování a její kvalita se rok od roku zvyšuje. Dříve se ekokožené výrobky velmi rychle lámaly a olupovaly. Pokud nejsou vystaveny extrémním podmínkám, dnes si dokáží udržet krásný vzhled i přes deset let.
Čištění sedačky z ekokůže
Ekokožené sedačky, křesla, pohovky a další komfortní kusy nábytku zdobí domácnosti i kanceláře, čekárny u lékařů či veřejné prostory, kde jsou denně intenzivně využívány. Svým luxusním vzhledem dokážou proměnit atmosféru místnosti a v případě světlejších barev ji i opticky projasnit. Velmi rychle se však na nich hromadí prach a další nečistoty, které jsou zvlášť na světlých odstínech dost viditelné. Pravidelné stírání suchým nebo jen jemně navlhčeným hadříkem (ideálně z mikrovlákna) se postará o odstranění prachu. Pokud chcete ekokoženou sedačku také vysávat, dělejte to pouze s nástavcem s jemnými štětinami. Všechno ostatní by mohlo sedačku poškrábat.
Moderní polštáře
Na ekokoženou sedačku nepoužívejte agresivní chemikálie
U kvalitnějších sedaček z hrubší ekokůže se poškození nemusíte bát. Některé agresivní čisticí prostředky ale mohou např. vytáhnout ze sedačky barvu, nebo naopak vytvořit skvrnu. Místo toho používejte jen vlažnou vodu, ideálně s neparfémovaným mýdlem. V případě ekokůže se nedoporučuje ani použití octa či jedlé sody. Na tomto povrchu se však obecně netvoří nevzhledné skvrny ani příliš nepohlcuje nepříjemné pachy.
Přípravky na údržbu syntetické kůže
V drogeriích a různých specializovaných obchodech seženete přípravky určené přímo na ekokůži. Fungují podobně jako přípravky na bázi včelího vosku určené na pravé kožené sedačky. Ekokůži chrání před praskáním a na jejím povrchu vytvářejí jemný ochranný film, který výrazně usnadňuje následné čištění. Někteří majitelé ekokožených sedaček doporučují ošetření domácím jedlým olejem (např. kokosovým), který vrátí sedačce lesk a příjemně ji provoní. Vždy však použijte pouze malé množství, protože ekokůže olej nevsákne jako pravá kůže a mohli byste si později umastit oblečení.
Proč ekokůže praská a jak tomu zabránit
Ekokůže může časem praskat a olupovat se, ale téměř vždy je to způsobeno nesprávným používáním nebo manipulací. Ekokožené sedačky neumísťujte tam, kde na ně celý den svítí slunce – materiál se přehřeje, vyschne a začne praskat. Podobně nebezpečné je i umístění sedačky u radiátoru. Ekokoženou sedačku též nikdy nečistěte kartáči nebo drsnými houbičkami, které by ji mohly poškrábat. Nejlepší ochranu proti mechanickému poškození poskytují zmíněné impregnační prostředky určené přímo na tyto sedačky.